22.02.2020 roku okazjonalnie wystartowałem w zawodach PGA-DIGI, gdzie w przeciwieństwie do zawodów PGA-TEST pierwsze skrzypce w nawiązywaniu łączności odgrywają modemy cyfrowe podłączone do radiostacji. P.S. Już trzy miesiące nic nie pisałem z zawodów na KF, więc czas na opis w niniejszym odcinku zawodów na tych częstotliwościach.
Zanim zawody wystartowały, to włączyłem laptop, radio, a potem połączyłem przez modem cyfrowy oba powyższe urządzenia. Programem dekodującym łączności był program MixW, a loggerem znany i brzydko pisząc „oklepany” z różnych stron DQR Log.
Zgodnie z regulaminem zawodów jedną z obowiązujących emisji NIE JEST FT8, a RTTY i BPSK o szybkości 62,5 bauda/s, czyli BPSK63. Częstotliwościami są: 3580 kHz dla BPSK63 i 3590 kHz dla RTTY, czyli część bandplanu wydzielona dla emisji cyfrowych.
Kiedy zawody rozpoczęły się, musiałem poprawić wcześniej napisane makra w dekoderze, aby były krótkie i czytelne dla korespondenta. Jak wygląda schemat łączności? Prawie identyczny jak w PGA-TEST. Najpierw jest wywołanie w zawodach: CQ PGA-DIGI SQ7FGT, następnie kiedy odpowiada korespondent, to zanim jest podawany raport program prosi o wpisanie numeru QSO, a następnie nadaje raport 599 wpisany numer oraz skrót gminy. Na koniec, gdy raporty są już wymienione można nadać krótki tekst o potwierdzeniu QSO.
Ze strony DQR Log, to podczas nadawania raportu wpisywałem znak, a potem po nadaniu raportu napisałem taki, który odebrałem od korespondenta. W przypadku odpowiedzi na wywołanie najpierw był wpis, a potem w trakcie nadawania raportu napisanie tego od nadawcy.
To wszystko działo się na godziny przed zjazdem OT-03 PZK. Udało się zrobić mniej łączności niż w zawodach PGA-TEST, bo 25, z czego 21 zostało zaliczonych. Ostatecznie zająłem 7. miejsce ex-aequo z: SP2MKI, SP3MEO oraz SP4BOS na 20 stacji startujących w kategorii SO-DIGI, czyli wszystko działa jak należy