Ten rok to długo wyczekiwany debiut na KF i nie tylko. Zanim doszło do debiutu pierwsza w tymże roku łączność została nawiązana 4 stycznia 2018 roku o 15:29 UTC jeszcze z klubu ze stacją SP5XOL. Z klubu, bo nie miałem jeszcze urządzenia nadawczego na KF. Następne wejścia z klubu były 18 i 23 stycznia, a potem długo, długo nic. Przed dłuższą przerwą z powodu braku czasu i sprzętu 8 stycznia 2018 roku podczas lekkiego wzrostu propagacji na 2 metrach udało się nawiązać łączności z lokalnymi kolegami: SQ7IKZ, SQ7KOT i SQ7RN. Potem od czasu do czasu były łączności na przemiennikach.
Trzeba było obrać strategię na kolejne lata, aby też być rozpoznawalnym w sieci wśród innych kolegów. Pierwszym krokiem było utworzenie strony internetowej oraz skrzynki pocztowej. Tę stronę otrzymałem w sierpniu 2018 roku do testów, ale wcześniej była testowana na innych domenach. Razem ze stroną otrzymałem dostęp do oddzielnej, niezależnej od osobistej z gmaila krótkofalarskiej skrzynki pocztowej. Pierwszy mail testowy otrzymałem 16 sierpnia 2018 roku, a potem mail normalnie działał. Strona internetowa na domenie pzk.pl ruszyła 12 września 2018 roku. Zacząłem od krótkiej relacji filmowej z Pikniku u Michała (to był drugi film. Pierwszy pojawił się w 2017 roku). Strona została oparta na WordPressie w formacie blogowym i tak zostało do dziś. To tu na tej stronie rozpoczęto opisywać zawody w seriach: ZAWODY NA KRÓTKICH FALACH, gdzie te zawody omawiałem 40 razy oraz ZAWODY NA UKF – 13 razy. Seria cały czas jest redagowana pod warunkiem, że wystartuję w zawodach, ale o tym później. Poza tym opisywałem np. problemy z przemiennikiem na Św. Krzyżu czy propagację na pasmach.
W międzyczasie w nakładzie 2000 egzemplarzy ukazała się oficjalna karta QSL stacji, dzięki czemu stacja mogła odpowiadać i wysyłać kartki QSL do zainteresowanych stacji z całego świata. Na początku listopada zamiast pałki radmorowskiej i epizodzie z anteną siatkową pojawiła się antena Diamond X300 używana do dziś. Ponadto ruszyła strona na qrz.com
Właśnie, przedstawmy małe kalendarium, bo jest o czym:
1 stycznia – stacja oficjalnie jest członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców.
11 września – do siedziby stacji dotarła radiostacja Yaesu FT-897, który jest do dziś używany. To był przełom, ponieważ wyparł pierwsze urządzenie, a poza tym rozszerzono zakres o KF. Antena Long Wire używana do dziś była wcześniej powieszona.
12 września – powrót do łączności na 2 metrach. W tej sytuacji na pokładzie jest 50 W mocy. To były łączności okazjonalne
24 września – w eter po raz pierwszy z QTH popłynął sygnał na falach krótkich. Pierwszą stacją mającą taki zaszczyt była stacja SP9TBT/5 o 18:49 UTC na 3,726 MHz z raportem 59 na fonii. W tym dniu wykonano 11 QSO ze stacjami polskimi. Był również Polak z Norwegii ze znakiem LB3XI.
29 września – wystartowałem w pierwszych zawodach krótkofalarskich – SP QRP Contest. Na wyniki czekałem kilka miesięcy.
10 października – pierwsza łączność międzynarodowa z innym krajem – YL3AD. Potem poszły inne kraje w kolejnych dniach
13 października – pierwszy udział w zawodach PGA-TEST w celu sprawdzenia możliwości startu w turach
5 listopada – pierwsza udana próba łączności na UKF z powodu propagacji troposferycznej. Rozpoczęto bicie rekordów odległości na 2 metrach. Rekordem niepobitym jeszcze przez rok była łączność ze stacją HF1918RO – 298 km. Nawet weszliśmy na przemiennik SR2J pod Bydgoszczą – 291 km.
13 grudnia – pierwszy udział w zawodach OMP ARKiI 2018/2019. To była niesamowita zabawa.
2018 rok zamknęliśmy:
– 17 krajami zrobionymi
– 345 QSO
– rekordem 298 km na UKF, bo na KF rekordy odległości są na porządku dziennym