Proszę państwa, 5.11.2018 znacznie podwyższyły się warunki propagacyjne na falach ultrakrótkich w paśmie 2m na częstotliwościach od 144 MHz do 145,7935 MHz, ponieważ koniec pasma jest przeznaczony na komunikację satelitarną.
Do radia wsiadłem w okolicach 18:00, gdyż chciałem sprawdzić jak jest na UKF i okazało się, że dużo stacji na bezpośrednich częstotliwościach pojawiło się znienacka na tych falach.
To była świetna okazja do testowania w takich warunkach zakupionej kilka tygodni wcześniej anteny Diamond X-300. Ona zastąpiła dotychczasowe anteny na 2 m i 70 cm, które były na jednym maszcie.
Wcześniej przed „eksplozją” propagacji udało mi się zrobić poprzedniego dnia łączność z kolegą spod Starachowic w innej modulacji znanej z krótkich fal – SSB, czyli modulacji jednowstęgowej występującej patrząc na wstęgę modulacji AM, czyli amplitudowej wyciętej z jednej lub drugiej strony. Nadawałem z Yaesu FT 897 mocą 50 watów.
Wielu kolegów robiło dalekie łączności, czyli DX-y spoza Polski nawet kilkaset km. Mi udało się zrobić do okolic godziny 22:00 czasu lokalnego 12 QSO, w tym 3 w SSB oraz 9 w FM. Nie udało się zrobić QSO na 70 cm. Najdalsza łączność udała się ze stacją HF1918RO. Odległość sięgała 298 km, a więc wynik przyzwoity, jak na położenie, bo jest trochę nisko, około 250 m n.p.m. Najdalszym przemiennikiem odbieranym przeze mnie był SR2J pod Bydgoszczą ponad 291 km.
Prognozy troposferyczne w przeciągu kilku dni nie zapowiadają powtórki dużej propagacji. Więcej takich zjawisk należy obserwować zimą, gdy jest inwersja temperatury: ziemia jest zimna, a powietrze jest ciepłe. W wyniku tego łączności robią się dalekie. Można też zaobserwować, kiedy odbieramy programy radiofoniczne lub telewizję DVB-T z krajów europejskich. Jeżeli następnym razem chcemy lepiej wiele kanałów radiowych lub TV odbierać, to należy antenę ustawić najwyżej jak się da 🙂
Prognozy można śledzić na stronach: https://tropo.f5len.org/forecasts-for-europe/ oraz http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html