Prawdziwa zabawa zaczęła się z otrzymaniem licencji 7 lipca 2017 roku. Wtedy zaczęły się prawdziwe wyzwania.
Wtedy rozpocząłem przygotowania do nadawania na pasmach. Były próby ustawiania częstotliwości, CTCSSów, wchodzenia na przemienniki oraz dogrania odpowiedniego programu do logowania łączności. Wszystko ładnie i pięknie, ale trzeba było zacząć.
Pierwsza łączność na UKF, bo takie miałem możliwości została nawiązana z przemiennika SR7VV 15 lipca 2017 roku o 20:45 UTC z SP6GDI/P na FM-Linku. Bardzo słabo to szło, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Kolejna łączność została nawiązana dzień później na przemienniku SR7V o 18:57 UTC SQ7LQZ, czyli Ryśkiem spod Starachowic. Tu było znacznie lepiej. Przez wakacje 2017 roku nawiązałem sporo łączności z kolegami przez przemienniki, które jak się okazało nie liczą się w puli do niczego, ale symbolicznie zostawiłem w logu dwa pierwsze łączności. Pierwsza łączność bez udziału przemienników została zrobiona 21 lipca 2017 roku ze Zdzisławem SQ7RN na 145,225 MHz. Szło świetnie i dobrze się w tym czułem. To były złe miłego początki mojej stacji. Potem 31 lipca 2017 roku nawiązałem łączność z Markiem SP7IFX i za tę łączność otrzymałem pierwszą kartkę QSL. W sierpniu 2017 roku miałem epizod z Echolinkiem na 145,525, czyli łączność z telefonu komórkowego. To był epizod, do którego potem nie wracałem, ale miło wspominam łączności w tej formie. W 2017 roku zrobiłem na jedną potwierdzoną łączność, jeden kraj, czyli Polskę, 15 łączności w całym roku i jakoś trzeba było później nakreślić program rozwoju stacji.
Program rozwoju stacji zakładał:
– Głównie działanie na UKF, KF miał być dodatkiem.
– Telewizja amatorska, która jak się okaże była niemożliwa do realizacji.
– Łączności z satelitami typu ISS
– Aktywność w mediach.
Od momentu otrzymania licencji aktywność w mediach na początku ograniczała się do fanpage’a na Facebooku, gdzie od czasu do czasu wrzucam zdjęcia z różnych ciekawych rzeczy. 2017 rok został zamknięty takimi osiągnięciami i nadziejami na przyszłość.
Sprzęt do nadawania:
– Intek KT-960 PLUS z 5 W lub 0,5 W na pokładzie oraz antena typu pałka z Radmora.