POJAWIŁEM SIĘ CYFROWO

Bez kategorii

POJAWIŁEM SIĘ CYFROWO

2.10 zrobiłem pierwsze 4 łączności ze stacjami F5PEZ, M0XUE, DK2OM i UB3ZGL w modulacji BPSK31. Od wszystkich stacji otrzymałem raport taki jaki podaje się na CW – 599. To były pierwsze historyczne łączności cyfrowe. Oznacza to, że nie uruchomiłem modemu cyfrowego kupionego razem z TRX, lecz kupiłem nowy mający wejścia CAT i DATA oraz wszystko idzie kablami USB.

Próby wejścia na cyfrowe emisje zaczęły się, gdy miałem obecny TRX, w którym też był modem i oddzielnie kabel sterujący CAT. Bardzo trudno było mi skonfigurować. Kilka prób były nieudane. Pytając się poprzedniego właściciela urządzenia, odpowiedział mi, że kolega skonfigurował, ale nie mógł z niego nadawać, czyli interfejs pójdzie nie na złom, ale na części do odzysku elementów elektronicznych.

Szukając modemu w sieci zobaczyłem, że do mojego TRX i nie tylko jest dostępny U5-LINK. Za ponad 400 zł urządzenie mające wszystkie gniazda potrzebne do połączenia z komputerem. Wtedy rozpoczęły się testy. Jeszcze trzeba było dokupić kartę dźwiękową, aby szły tory: mikrofonowe i słuchawkowe.

I wreszcie konfiguracja sprzętu. Podłączamy się do komputera, a radio reaguje mruganiem nadawania oraz sygnalizuje gotowość do pracy. CAT służy do sterowania radiem z komputera, natomiast DATA służy do wysyłania modulacji w eter. Każdy program krótkofalarski trzeba oddzielnie skonfigurować, aby one się nie kolidowały ze sobą, ponieważ, kiedy włączymy 2 programy jednocześnie, to żaden z nich nie będzie poprawnie działał.

Programami, które obsługują emisje cyfrowe są m.in.: Logger32, UR5EQF Log, MixW, MMVARI, MMSSTV, N1MM Logger czy DQR Log.

O zawodach krótkofalarskich w tych emisjach napisałem m. in. nt. emisji RTTY w zawodach WAE DX RTTY, gdzie użyłem programu N1MM Logger i programu MixW.

Natomiast najbardziej popularnymi emisjami w tym czasie są FT8 (czas jednej korespondencji wynosi 15 s) i bliźniacza, ale szybsza w korespondencji o połowę (7,5 s) emisja FT4. Łączności robiłem na KF i UKF na 2 m. Te emisje cyfrowe urozmaicają mój czas spędzony na radiu nie stygmatyzując innych, zwykłych emisji: CW, SSB i FM.